Napi ige

„Uram, légy kegyelmes hozzám! Gyógyíts meg engem, mert vétkeztem ellened!” (Zsolt 41,5)

Pál írja: „Mert én a legkisebb vagyok az apostolok között, aki arra sem vagyok méltó, hogy apostolnak nevezzenek, mert üldöztem Isten egyházát. De Isten kegyelméből vagyok, ami vagyok, és hozzám való kegyelme nem lett hiábavaló […].” (1Kor 15,9–10)

Mélyre ható teológia hétköznapi alkalmazásra

Megjelent a Luther válogatott művei sorozat harmadik kötete
2024. május 24. 12:40
Felelősség a gyülekezetért – ezt az alcímet viseli a Luther válogatott művei sorozat harmadik kötete, amelyet május 22-én mutattak be Budapesten, az Evangélikus Országos Múzeumban. A Luther Kiadó gondozásában megjelent iratgyűjtemény aktualitását adja, hogy olyan kérdéseket jár körbe, amelyek az általános tisztújítás évében járva különösen is kiemelt jelentőségűek az egyház és közösségeinek életében.
2024. május 25. 9:00

Nem orvosként, de segítő hivatásban

Mórotz Réka Rebeka kölcsönös családi hatásokról és rejtett ószövetségi utalásokról
Sorozatunkban az Evangélikus Hittudományi Egyetem teológusi, lelkészi hivatásra készülő hallgatóit szólaltatjuk meg indíttatásukról, a szolgálattal kapcsolatos elképzeléseikről, céljaikról. Mórotz Réka Rebeka ötödéves hallgató fontos tapasztalatokat szerzett a Mevisz-táborokban, és a kölcsönös tanulás lehetőségeként is tekint a külkapcsolatokra.
2024. május 24. 8:05

Áldott nyüzsgés Mezőberényben

Sokrétűen szolgálja Isten ügyét a helyi német gyülekezet
Az evangélikusság szempontjából különleges helynek számít Mezőberény, hiszen a mintegy tízezer lelkes településen két lutheránus gyülekezet is működik: a szlovák és a német. Riportunkban most utóbbit mutatjuk be, képet adva arról, hogy a Mezőberény I. Kerületi Evangélikus Egyházközség életében hogyan öröklődtek át a német ősök hitéletében gyökerező hagyományok, és megtudjuk azt is, a hívek hogy...

MEE Szja 1+1 Altalanos Banner fekvo

2024. május 24. 15:44

Sokoldalú sport- és egyházi vezető

A 90 éve született Frenkl Róbertre emlékeztek a TF-n
A sokoldalú sportvezetőre, a 90 éve született orvosra, egyetemi tanárra, az evangélikus egyház egykori országos felügyelőjére, Frenkl Róbertre emlékeztek május 24-én, pénteken a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemen (TF).
2024. május 24. 13:02

Álláslehetőség a MEÖT-ben

A Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa (MEÖT) gondnoki állást hirdet 2 fő (házaspár) részére 2024. szeptember 1-i kezdéssel.
2024. május 24. 9:12

Húszéves jubileumát ünnepelte a vasvári Tölgyfa Idősek Otthona

Fennállásának huszadik évfordulójához érkezett a Nádasdi Evangélikus Diakóniai Központ vasvári bentlakásos intézménye, a Tölgyfa Idősek Otthona. Szerdán méltón megünnepelték a jubileumot: változatos műsorokkal, felszenteléssel és megható beszédekkel.
2024. május 22. 15:47

Felfelé ügyelve

Beiktatták a Somogy–Zalai Egyházmegye elnökségét
A balatonboglári templomban iktatta be tisztségébe május 17-én Szemerei János püspök Kőszeghyné Raczkó Zsuzsannát, a Somogy–Zalai Evangélikus Egyházmegye újraválasztott esperesét és Végh Szabolcs új egyházmegyei felügyelőt. A liturgiában Sikter János porrogszentkirályi lelkész és Tiborcz Dániel tabi beosztott lelkész segédkezett.
2024. május 22. 15:30

Bárhol

Megjelent a Credo legújabb lapszáma
A legfrissebb Credo folyóiratot kézbe véve hitéletünk gazdagításához nyerhetünk inspirációt. Az evangélikus folyóirat szerzőinek segítségével arra a kérdésre kereshetjük meg válaszainkat, hogy mi mit teszünk azért, hogy megtaláljuk Istent a hétköznapjainkban.
2024. május 22. 12:30

Hogy felismerje a világ…

Beszámoló a Keresztény Világfórum 4. találkozójáról
A világ minden tájáról és felekezetéből érkeztek résztvevők áprilisban Accrába, Ghána fővárosába a Keresztény Világfórum (Global Christian Forum) negyedik találkozójára. A történelmi egyházak képviselői mellett a pünkösdi és karizmatikus mozgalmakból született egyházak és keresztény közösségek, valamint számos egyházi szervezet képviseltette magát, köztük a Lutheránus Világszövetség is. Utóbbi ...
Friss hírek

Anya- meg aparobot mellett jobb gyereknek maradni

Ki alkalmazkodjon kihez? – Interjú Steigervald Krisztián generációkutatóval
Mindannyian sóvárogjuk a figyelmet, és ösztönös biológiai vágy él bennünk a szemkontaktusra. E téren is merőben új helyzetet hozott az, hogy az elektronikai eszközök és az internetes platformok révén a kapcsolódásaink egy jelentős része már nem személyes jelenléttel, hanem az online térben valósul meg. A ma élő generációk közül az idősebb korosztályokba tartozók még az interneten kívüli világba...

Templomsorsok – mi történik, ha elfogy a gyülekezet?

Körkép Bikaltól Murgáig és azon is túl
Érzelmek és racionális érvek feszülnek egymásnak, amikor a romló vagy akár kimondottan veszélyeztetett állapotú evangélikus templomokra gondolunk. Az egyház küldetése az élő kövek felé szól, de ott az a hatalmas épített örökség, amely azért létezhet, mert voltak emberek, akik egykor valóságos kövekből álló hajlékokat akartak építeni az Úristennek. Kinek a felelőssége megőrizni azokat az épülete...

Nem hétköznapi ügyek és élethelyzetek

Átadták a 2024. évi Bornemisza Péter- és Írónád díjakat
Ukrajnai evangélikusok életét, piliscsabai kisgyerekek és fogyatékkal élő idősek közös programját, illetve elváltként újraházasodott, elkötelezett evangélikusokat bemutató riportot, valamint egy hívő stand upossal készült interjút ismert el idén – ezúttal negyedik alkalommal – a Magyarországi Evangélikus Egyház a Bornemisza Péter- és az Írónád díjjal és különdíjjal. Az átadóünnepséget április 1...

Istennek nem a lemondásod, hanem a szíved kell

Sportoló lelkészek lélekről, testről, böjtölésről
Milyen hatással van a vasárnapi igehirdetésre egy hétközi erdei futás? Vajon mit ér a böjtölés, ha pusztán formaságok betartásában, vallási szokások követésében merül ki, de híján van annak a lelki tartalomnak, amely az embert közelebb emelheti Istenhez? Elegendő, ha évente csak ebben az időszakban vállalunk lemondást, vagy test és lélek életminőséget javító összhangjához ennél többre is szüksé...

Jól beverték Dávid orrát

Avagy kell-e a művészettörténetet végképp eltörölni
2023 végén nagy felháborodást keltett meglehetősen széles körökben, hogy a középiskolákban választható tárgyként sem lehet művészettörténetet tanulni, illetve megszüntették a tárgyból az érettségit. A helyzet azonban az, hogy már a 2020-ban megjelent, átdolgozott Nemzeti alaptantervből is hiányzik. Cikkünk nem fog tudni teljes körképet és látleletet adni a problémáról és várható következményeir...

Házastárstalálás az interneten?

Tudatosság, kitartás és a folyamatos tanulás lehet a siker kulcsa
A Magyarországon élő egyedülállók többsége szeretne családot, gyermeket vagy egy megértő társat. Az idő előrehaladtával, a személyes ismerkedési lehetőségek szűkülésével az interneten folytatódik a társkeresés. Hogy mik ennek a buktatói, mire érdemes odafigyelni, és miként vezethet sikerre a netes párkeresés? Összeállításunkban több korosztály tagjai – a húszastól az ötvenesig – osztják meg ez ...
május 25.Szombat

Szarvas, Ótemplom

A Déli Evangélikus Egyházkerület missziói napja

A Déli Evangélikus Egyházkerület családi és missziói napját május 25-én, szombaton Szarvason, az Ótemplomban tartják.

május 25.Szombat

Veszprém, ActiCity Tánc és Mozgásművészeti Központ (8200 Veszprém, Brusznyai u. 2.)

A Nyugati (Dunántúli) Evangélikus Egyházkerület missziói napja

A Nyugati (Dunántúli) Evangélikus Egyházkerület missziói napját május 25-én, szombaton Veszprémben, az ActiCity kulturális központban tartják.

május 25.Szombat

Miskolc

Találkozó Veled – Az Északi Evangélikus Egyházkerület missziói napja

Az Északi Evangélikus Egyházkerület május 25-én, szombaton Miskolcon tartja Találkozó Veled elnevezésű egyházkerületi napját.

május 26.Vasárnap

Duna Televízió

08:3008:56

Lét-Ige protestáns magazin a Duna Televízióban

Lét-Ige protestáns magazin lesz a Duna Televízióban május 26-án, vasárnap  8.30-tól. A műsor egyik riportjának címe: Lehet az egyházban vicceket mesélni? – Zsíros András lelkész, műsorvezető, humorista portréja.

május 29.Szerda

A Deák téri egyházközség gyülekezeti terme (Budapest V. ker., Deák tér 4., 1. emelet; lift az udvaron)

18:3019:30

Könyvbemutató: Vállalom - Hívás a nem lelkészi szolgálatokra

2024 a tisztújítások éve, így különösen aktuálisak a szerzők kötetben olvasható történetei és gondolatai, amelyek szolgálatra, megerősödésre és hálaadásra hívnak bennünket.

június 1.Szombat

Tállya, evangélikus templom

11:00

Borsod-Hevesi Evangélikus Egyházmegye elnökségének iktatása
Június 1-jén, szombaton 11 órakor Tállyán, az evangélikus templomban ünnepi istentisztelet keretében iktatja be hivatalába a Borsod-Hevesi Evangélikus Egyházmegye esperesi tisztségébe Gerlai Pált, egyházmegyei felügyelői tisztségébe Szepesi Ibolya Évát dr. Fabiny Tamás, az Északi Egyh...

Rövid hírek

A jót és az igazságot kereste – Dedinszky Gyulára emlékeztek

A jót és az igazságot kereste

Dedinszky Gyulára emlékeztek
A harminc éve elhunyt evangélikus lelkészre, helytörténészre és néprajzkutatóra, Dedinszky Gyulára emlékeztek szerdán Békéscsabán, a városvédő és városszépítő egyesület, valamint az evangélikus egyházközség közös rendezvényén a Luther utcai gyülekezeti teremben.
Gombos-Zalai családtalálkozó Cegléden – Alexy Lajos tanító emlékére

Megszólalt a százéves iskola csengője

Gombos-Zalai családtalálkozó Cegléden – Alexy Lajos tanítóra emlékezve
Egy régi családtörténet folytatódott a ceglédi evangélikus gyülekezeti házban, amikor május 4-én, a Városnapok egyik kísérőrendezvényeként rendezték meg a Gombos-Zalai család leszármazottjának harmadik találkozóját. A negyvenöt családtag és a hasonló számban jelenlévő érdeklődő felé egy százéves iskolai csengő jelezte a kezdést.

Leánygyülekezetek dicséretes összefogása a környezetük gondozásáért

Az Orosháza környéki evangélikus leánygyülekezetek példás összefogásának és a Bethesda Alapítvány támogatásának eredményeként mostantól fűnyíró traktor segítségével gondozhatják a hívek a gyülekezetekhez tartozó területeket.
Terepgyakorlaton az Evangélikus Hittudományi Egyetem hallgatói

Cigánymisszió közelről

Terepgyakorlaton az Evangélikus Hittudományi Egyetem hallgatói
Az Evangélikus Hittudományi Egyetem hallgatói egy különleges terepgyakorlaton vettek részt, melynek legfőbb célja a Pünkösdi Cigánymisszió munkájának megismerése volt. A legutóbbi látogatás alkalmával a fiatalok betekintést nyerhettek a misszió mindennapi munkájába, a mezőberényi templomépítés folyamatába, megismerhették a közösségi házak munkáját, valamint meglátogatták a Reményhír Intézmény ó...

Médiaajánló

Evangélikus Élet magazin

A Magyarországi Evangélikus Egyház kétheti magazinja

Nem orvosként, de segítő hivatásban

Mórotz Réka Rebeka kölcsönös családi hatásokról és rejtett ószövetségi utalásokról
Sorozatunkban az Evangélikus Hittudományi Egyetem teológusi, lelkészi hivatásra készülő hallgatóit szólaltatjuk meg indíttatásukról, a szolgálattal kapcsolatos elképzeléseikről, céljaikról. Mórotz Réka Rebeka ötödéves hallgató fontos tapasztalatokat szerzett a Mevisz-táborokban, és a kölcsönös tanulás lehetőségeként is tekint a külkapcsolatokra.

Áldott nyüzsgés Mezőberényben

Sokrétűen szolgálja Isten ügyét a helyi német gyülekezet
Az evangélikusság szempontjából különleges helynek számít Mezőberény, hiszen a mintegy tízezer lelkes településen két lutheránus gyülekezet is működik: a szlovák és a német. Riportunkban most utóbbit mutatjuk be, képet adva arról, hogy a Mezőberény I. Kerületi Evangélikus Egyházközség életében hogyan öröklődtek át a német ősök hitéletében gyökerező hagyományok, és megtudjuk azt is, a hívek hogy...

Megint „robotolunk”

LEGO projektünk utolsó állomásaként a robotok ipari hasznosításának vizsgálatát tűztük célul. Eredeti tervünk egy autógyár meglátogatása volt, de sajnos a látogatási időpontok fél évre előre beteltek.

Szerencsére segítségünkre sietett Rozner Gábor a Kecskeméti Főiskoláról. Januárban, amikor nálunk jártak beiskolázási tájékoztatót tartani, akkor kaptunk egy ígéretet Rozner úrtól, hogy szívesen látnának minket a főiskolán, hiszen ott képzik azokat a hallgatókat, akik a jövő szakemberei lesznek a különböző gyárakban, üzemekben, így első kézből tájékozódhatunk, mit is kell tudniuk a robottechnikával támogatott gyártás során.

Ő javasolta azt is, hogy üzemlátogatás ügyben a HILTI Szerszám Kft-vel vegyük fel a kapcsolatot, hiszen Kecskeméten van a HILTI cég több ezer négyzetméteres gyára, ahol a különböző építőipari eszközök előállításához ipari robotokat használnak. Nagy örömünkre válaszoltak megkeresésünkre és lehetőséget kaptunk egy látogatásra.

Izgatottan indult kis csapatunk Kecskemét felé, ahol délelőtt a HILTI-nél, délután pedig a Kecskeméti Főiskola GAMF Karán vártak minket.

A gyárlátogatás során először bemutatták nekünk a HILTI cég történetét. Megtudtuk, hogy a liechtensteini alapítású családi vállalkozás jelenleg 120 országban van jelen, köztük nálunk is. A kecskeméti gyártósorokon különböző fúrókat, vésőket, adaptereket és biztonsági horgonyokat gyártanak. A tájékoztató után körbevezettek minket a gyárban, ahol végre tényleg láthattuk, milyenek is azok a robotok és hogyan dolgoznak. Láttuk, de sajnos hallani nem hallottunk sok mindent, ugyanis kb. 80 decibeles állandó zajban csak sejtettük, miről beszél vezetőnk. Viszont kárpótolt minket a látvány és igen, végre működés közben nézhettük meg az „igazi” robotokat. Fantasztikus volt!

A gyárlátogatás után a főiskolára mentünk, ahol Rozner Gábor (aki már a HILTI-hez is elkísért minket) bemutatta nekünk a főiskolát. A különböző tanszékeken körbejárva megtudhattuk, hogy a GAMF-on csupa olyan eszközzel dolgoznak, amiket a gyártásban még csak nagyon rövid ideje használnak illetve majd a közeljövőben fognak bevezetni. Tehát szó szerint a jövő szakembereit képzik itt.

A nap végén még arra is lehetősége volt a bátraknak, hogy az úgynevezett pneumobilt kipróbálják (ez egy olyan jármű, amely a sűrített levegő energiáját használja meghajtásra). Azt is megtudtuk, hogy a főiskola pneumobil építő csapata hagyományosan remekül szerepel a különböző bajnokságokon.

Bárhova mentünk, bármit néztünk meg, mindenhol nagyon szívélyesen fogadtak minket, megmutattak mindent, választ kaphattunk kérdéseinkre és bepillantást nyerhettünk a főiskola életébe, sőt a még ajándék csomaggal is kedveskedtek nekünk. Rendkívül hálásak vagyunk Rozner Gábornak szervező munkájáért és köszönjük a lehetőséget a főiskola munkatársainak és a hallgatóknak, akik olyan lelkesedéssel mutatták be iskolájukat és munkájukat.

Remek napot töltöttünk Kecskeméten!

HCSE

 

Warning: No images in specified directory. Please check the directoy!

Debug: specified directory - https://www.regi.vajdaevang.hu/images/gimi201516/lego_kecso

 

Képzéseink

Diákjaink az egyetemen